הנשימה היוגית 

היוגה מוכרת מאד במערב מזה זמן רב. הפופולריות שלה גואה ואנשים רבים מודעים להשפעתה המיטיבה על הבריאות. התנוחות היוגיות הפכו פופולריות ותרגולן נפוץ -- ואפילו טרנדי. אולם, קיימים היבטים רבים בתרגול היוגי אשר הינם פחות מוכרים ומתורגלים. אחד ההיבטים החשובים ביותר ביוגה הוא תרגול הנשימה. במסורת היוגית הנשימה נחשבת למרכזית ביותר. במערב נוטים לפסוח על כך.


swar-yoga-scs.jpgחשיבותה של הנשימה היוגית מומחשת על ידי האמונה הרווחת במסורת הגורסת כי האדם בא לעולם כאשר חייו קצובים מראש, לא במספר שנים, אלא, במספר הנשימות שלרשותו. על כן, באמצעות תרגול הנשימה, הארכתה והחזקתה, "חוסך" המתרגל בנשימות ומאריך את חייו. היוגים הבחינו גם כי חיות הנושמות באופן טבעי בקצב איטי, מאריכות חיים יותר מחיות הנושמות מהר. היוגי מתרגל נשימה איטית וארוכה, תוך הפסקת הנשימה בין השאיפה לנשיפה ובין הנשיפה לשאיפה. בכך הוא מנצל את מיכסת נשימותיו באופן יעיל יותר, וזוכה לא רק בבריאות טובה יותר ורוגע, אלא גם באריכות חיים.

לא צריך להרחיק עד הודו: כשאנו מביטים על עצמנו, אנו מגלים כי קצב ואיכות הנשימה מהווים סימנים בולטים למצבנו הנפשי והמנטלי. כאשר אנו רגועים ושלווים הנשימה רגועה, שלווה ומלאה יותר. לעומת זאת, כאשר אנו מפחדים נשימתנו נעתקת. כאשר אנו כועסים היא נעשית לא סדירה. כאשר אנו במתח או מתאמצים היא נעשית מהירה וכאשר אנו חשים הקלה אנו נאנחים אנחת רווחה. כיון שהנשימה מושפעת ומבטאת את מצבנו הרגשי, ניתן להניח כי גם ההיפך הוא הנכון -- שליטה בנשימה תשפיע על מצבנו הרגשי.

ביוגה, נחשבת הנשימה כבעלת עוצמה כה גדולה, עד כדי שהיא נתפסת לא רק כמשפיעה על המצב הנפשי, אלא גם כמהווה מפתח לשינוי מצבי תודעה. מפתיע איפה לגלות כי מעטים מאוד הם האנשים הנושמים נכון נשימות מלאות ארוכות ויעילות. רובנו נושמים נשימות שטחיות וחלקיות.

תרגול הנשימה היוגית נקרא פראניאמה (Pranayama) בסנסקריט, השפה ההודית העתיקה של הכתבים היוגים, ומשמעותה היא הרחבת וריסון הפראנה, אנרגיית החיים. היוגים מאמינים כי מניפולציה של הנשימה תשפיע על כל התהליכים האנרגטיים העומדים בבסיס תפקודו של האדם ותביא לשינוי מהותי ולהשקטה ממשית של התודעה. הנשימה המלאה ידועה כבעלת ערך ריפוי, היא מחזקת את מערכת החיסון ומהווה כלי מהותי בשינוי המצב הרגשי והמנטלי.

באמצעות הנשימה היוגי מטהר את גופו, מרחיב, מתעל ומרסן את הפראנה, האנרגיה שלו, ותוך כך שולט בתודעתו. היוגים מאמינים כי המיינד (mind) והפראנה נעים יחד בגוף ולכן שליטה בפראנה, באמצעות הנשימה תאפשר שליטה במיינד, וההיפך. הפראנאימה, הרחבת וריסון הפראנה באמצעות הנשימה או הפסקתה עומדים בבסיס היכולת של היוגי להגיע למצבי תודעה עליונים.

היוגים המליצו על קצב נשימה מומלץ ביחס של 2:1 בין הנשיפה לשאיפה. מסתבר שהיוגים הבינו מה היא טכניקת הנשימה האופטימלית מבחינת הלב. הלב נוטה לפעום לאט יותר בנשיפה לכן, נשימה ביחס זה -- אם אינה נעשית באופן מאומץ -- מאיטה את קצב פעימות הלב, יוצרת חוויה של רוגע וממתנת לחצים (stress). הקשר הזה בין הנשימה לבין קצב הלב נקרא respiratory sinus arrythmia והוא מהווה מדד לפעולה של מערכת העצבים הפארא-סימפטטית הקשורה בהרגעת הגוף.

מחקרים עכשוויים תומכים בקביעות היוגיות לגבי ההשפעה המיטיבה של התרגולים היוגיים על האדם. מחקר ראשוני שנערך לאחרונה באוניברסיטת אוסלו על מתאמנים גרמניים השווה תאי דם הקשורים למערכת החיסונית, אשר נלקחו לפני ואחרי תרגול יוגה עם דגש רב על נשימה, ולפני ואחרי הליכה בטבע והקשבה למוסיקה. החוקרים גילו כי היוגה יצרה שינוי חיובי ב-111 גנים בתוך התאים האלה בעוד ההליכה והמוסיקה יצרו שינוי ב-38 גנים. מחקר זה ומחקרים נוספים מצביעים על ההשפעה הדרמטית של נשימה ותרגול יוגה המגיעה עד הרמה הגנטית. השינוי העוצמתי שנצפה בעקבות אימוני היוגה מסביר, בין היתר, את התחושה הטובה כל כך שמתרגלי יוגה חווים בעקבות האימון שלהם.

פראניאמה, תירגול הנשימה, יש ללמוד ממורה ליוגה, אולם ניתן להפיק תועלת רבה מעצם ההתבוננות והפניית הקשב לנשימה.

נסו לבצע את התרגול הבא:

  • שבו עם גב זקוף, או שכבו על הגב. עיצמו את עיניכם והפנו את הקשב אל הגוף והנשימה. וודאו כי הגוף נינוח לחלוטין.
  • התבוננו באויר הנכנס לגופכם ונסו לעקוב אחר התנועה שלו בגוף. התרכזו בנקודות הכניסה והיציאה של האויר -- בנחיריים. בהמשך נסו לעקוב אחר נתיב הנשימה בתוך הגוף. הרגישו את התנועה של האויר בבטן, התבוננו בהתרחבות הצלעות והרגישו את האויר ממלא את בית החזה. דמיינו את הנתיב ההפוך בנשיפה.
  • בהמשך ניתן לדמיין את האויר זורם לא רק אל הריאות, אלא מזין כל תא בגוף, מתפשט ונוגע בכל הגוף כולו. נסו ללמוד לעומק את איכות הנשימה שלכם, לבחון את סדירותה, את הטמפרטורה שלה ולחוש היטב את מגעה בתוך הגוף שלכם. נסו למקד את המבט באופן מלא בנשימה ללא כל מאמץ לשנותה. בהדרגה תרגישו את הנשימות מתארכות באופן טבעי ורוגע נעים מתפשט בגופכם.
  • ככל שתתמידו בתרגול זה, הנשימה המלאה תבוצע ביתר קלות וטבעיות, ותחושת הרוגע תגיע במהירות רבה יותר.