מהי יוגה?

היוגה היא מסורת עתיקה שמקורה בהודו. היוגה מהווה דרך חיים המושתתת על פילוסופיה הגורסת כי כל היקום מבוסס על אנרגיה אחת אוניברסלית ונותנת כלים לבא במגע עם הביטוי של האנרגיה הזו בתוכינו.

המילה יוגה מוגדרת במילון כרתימה, ריסון ,איחוד, סכום, דוקטרינה, ריכוז, מדיטציה ועוד... המשמעות הפילוסופית של היוגה היא דיסיפלינה רוחנית אשר מטרתה היא איחוד בין הנשמה האינדבידואלית לאוניברסלית, התמזגות עם האלוהי. או לחילופין -- ריסון החושים וההכרה, על מנת לחוות צלילות, שיוויון נפש ונתק מאי-הנחת (דוהקהה בסנסקריט), שהיא מנת חלקו של כל אדם.

מהי הראג'ה יוגה?

הראג'ה יוגה היא היוגה שמציבה לעצמה כמטרה שליטה על התודעה השקטת תנודותיה ובידוד הנשמה הנצחית של האדם (הפורושה) מהקיום הפיזי והעולם הפנומנולוגי (הפרקריטי). פטנג'לי עושה הבחנה בין הפורושה שהיא העצמי הטהור, המתבונן לבין הקומפלקס של גוף ואישיות. במצב של אי ידיעה האדם מזהה עצמו עם האגו שלו וגופו, הוא בבורותו רואה במבנים אלה את כל כולו בעוד האני האמיתי שלו נותר מוסתר וממוסך. התהליך של הבחנה מבדלת מאפשר ראיה צלולה יותר ופחות כאב מגורמי אי-הנחת בחיינו (דוהקהה). הראג'ה יוגה היא אחת משש האסכולות של הפילוסופיה ההודית. היא מבוססת על טקסט שהוא כבן 2000 שנה לערך, שמיוחס לפטנג'לי, אשר אין תמימות דעים לגבי זהותו. ההנחה היא שהוא איגד את הידע והתרגולים שהיו מקובלים בתקופתו והציג אותם בצורה סיסטמטית ומתומצתת ביותר. הסוטרות שלו נותנות ביטוי לשיא של התפתחות יוגית ארוכת טווח ומהוות בסיס פילוסופי מעמיק וידע טכני נרחב.

התרגול העיקרי שפטנג'לי מציע הוא המדיטציה. יחד עם זאת הוא מונה שמונה איברים היוצרים את הגוף המלא של התרגול כולו. איברים אלה כוללים התנהגות מוסרית- יאמות וניאמות, אסנה- תנוחה יוגית, פראניאמה- תרגול הנשימה, פרטיהרה- כינוס חושים, דהראנה- ריכוז, דיהנה- מדיטציה, וסמדהי. במצב העליון של הסמדהי התודעה הופכת למלך (ראג'ה) בעוד אצל האדם הרגיל החושים והמיינד הם המולכים ומכוונים אותו אל העולם הפנומנולוגי, עולם התופעות. מכאן נקראת הגישה הזאת היוגה המלכותית.

מהי ההאטה יוגה?

ההאטה יוגה אמנם הופכת את הגוף לבריא, חזק, גמיש וצעיר יותר אבל אלה הן תופעות לוואי ברוכות בלבד. המטרה של התרגול ההאטה יוגי היא ליצור שינוי בכל שכבות ההוייה של האדם בעיקר על ידי טיהור הגוף האנרגטי, איזונו ושחרורו מחסימות. באמצאות הפראנימה (הנשימה), הבנדהות והמודרות (נעילות וסגירות שאנו יוצרים בגופינו) והאסנות אנו מנסים ליצור שינוי דרמטי בזרימת האנרגיה בגוף שלנו, שבתורה יוצרת גם שינוי עמוק בחוייה שלנו את עצמנו. הגוף הוא כלי המאפשר פיתוח מודעות והכוונת אנרגיה יצירתית למצבי ידיעה נעלים וגבוהים יותר.האטה יוגה היא ענף בתוך התורה של היוגה אשר מטרתה להגיע לשחרור, להגשמה עצמית ולמימוש הזהות האמיתית שלנו. ההאטה יוגה היום מזוהה בעיקר עם תנוחות פיזיות וטכניקות הרפייה שהדגש שלהן הוא כושר גופני ובריאות כללית והמוקד שלהן הוא השכבה החיצונית של ההויה שלנו, המיכל. אולם, למעשה זוהי דרך אינטגרטיבית וכוללנית המשתמשת בגוף ככלי למען השגת שינוי כוללני, והמוקד שלה הוא התוכן הפנימי של האדם עד הרמות המעודנות ביותר. ההאטה יוגה רואה בגוף הפיזי את המקדש בו מתבצע הפולחן, את ההיכל לאלוהי.

במושג "האטה" טמונות הרבה מהמשמעויות של התרגול:

האטה משמעותה "מלא כוח" (forceful). מילה זו מבטאת את אופי האימון שהוא תובעני וחזק. אין הכוונה שהאימון נעשה בצורה כוחנית אלא שהוא יוצר עוצמות ומשחרר אותנו בהדרגה מהמגבלות של הגוף הפיזי. בהמשך, המתרגל בא במגע עם חלקים מעודנים יותר בקיומו, עם האיברים הפנימיים, הנשימה, הפראנה, הרגש והאינטליגנציה. הוא לומד לעבוד עם האנרגיות הזורמות בגופינו, בפרט ה"הא" וה"טא", המסמלות את שמש והירח בהתאמה, את הזכרי והנקבי את השאיפה והנשיפה ועוד על מנת להגיע לאיזון.

התרגול היוגי נחשב כאלכימי – כשם שהאלכימאי שואף להפוך מתכת פשוטה לזהב כך היוגי מתמיר את גופו למצב טהור יותר. בגרהנדה סמהיטה כתוב (1.8):

Like an unbaked urn left in water the bodily vessel is soon decayed, but baked well and hardened in the fire of yoga the vessel becomes purifying and enduring.

אם כן, בתרגול מטרתנו לחזק את גופינו, להפוך אותו לעמיד יותר ובהדרגה להכיר ולהשתמש לא רק במעטה הפיזי שלנו אלא באנרגיות הזורמות בתוכו, באמצעות השליטה בפראנה אנו שולטים בתודעה. בהמשך, התרגול היוגי אמור ליצור מצב של איזון, הרמוניה וטוהר בגוף שיאפשרו בסופו של דבר לאנרגיית הקונדליני המצויה בתחתית עמוד השדרה להתחיל לזרום במעלה עמוד השדרה. עליית הקונדליני הינה חוייה בעלת עצמה אדירה שמקורה מתוך איזון ותוצאתה נתק ממשואי החושים ואיחוד עם אותו מרכיב בתוכנו שהוא מודעות טהורה.

האטה-ראג'ה יוגה

ההאטה יוגה היא גרם המדרגות המוביל אל הראג'ה יוגה ויש הטוענים שהיא חיונית על מנת להגיע אל המטרה. ללא ספק השניים משלימים אחד את השני ומהווים שלם. סוואמי וישנו דבננדה אף מדגיש ואומר שאין הבדל אמיתי בין האטה יוגה וראג'ה יוגה וההאטה-יוגה-פרדיפיקה, טקסט מרכזי מהמאה ה-12, מציין כי אין ראג'ה יוגה ללא האטה יוגה וההיפך. תרגול ההאטה יוגה מתוך מודעות עמוקה, התבוננות וחידוד היכולת לעשות הבחנה מבדלת הם הצעד הראשון בחיבור בין השניים. על המתרגל, להיות הרואה, העד, בתחילה ברמה הגסה של הגוף הפיזי, ובהמשך להעשות מודע לאספקטים המעודנים ביותר והפנימיים ביותר של קיומו.

בהאטה יוגה פרדיפיקה אומר לנו יוגי סווטמרמה:

There are many who are Hatha Yogis without the knowledge of Raja Yoga. I think them to be simply practitioners who do not get the fruit of their efforts. (4;79)

השילוב בין השניים מאפשר תרגול שהוא מלא ומתבסס על ההוייה המלאה של האדם, גופו ותודעתו.